



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.65 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Type | General Purpose |
| Output Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 3 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Operating Supply Current | 8.2 mA |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Data Rate | 90 Mbps |
| Channel Type | Unidirectional |
| Rise Time | 2.5 ns |
| Nominal Supply Current | 8.2 mA |
| Max Input Current | 6.2 mA |
| Number of Input Lines | 2 |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 3 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
Stock: 633
Distributors
pcbx
Unit Price$3.99504
Ext.Price$3.99504
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.99504 | $3.99504 |
| 10 | $3.55162 | $35.51620 |
| 25 | $3.30811 | $82.70275 |
| 50 | $3.08130 | $154.06500 |
| 100 | $2.87004 | $287.00400 |
| 300 | $2.80428 | $841.28400 |
| 500 | $2.74006 | $1370.03000 |
| 1000 | $2.68341 | $2683.41000 |
